Certifikace jsou pro trh ukazatelem

Certifikační systémy budov jako jsou LEED, BREEAM, WELL nebo české SBToolCZ se za posledních více než 10 let staly nedílnou součástí trhu komerčních nemovitostí.

Při absenci legislativních požadavků a rámce, který by definoval, co určuje udržitelnou budovu se trh opřel právě o tyto komerční certifikační systémy. Certifikace slouží k rozpoznání kvalitně stavěných a spravovaných budov.

Přes řadu nedostatků jsou tyto certifikace doposud jediný nástroj na komplexní posouzení budovy z pohledu udržitelnosti. U budovy hodnotí vše od energetické náročnosti, energetického managementu, hospodaření s vodou, nakládání s odpady, kvalitu vnitřního prostředí, využití materiálů, ale i vnitřní vybavenost pro nájemce, dopraví obslužnost či občanskou vybavenost lokality. Díky pokrytí širokého spektra témat i pravidlům hodnocení slouží jak nájemcům kteří vybírají mezi dostupnými prostory nebo usilují o zlepšení svých stávajících, tak i například bankám či fondům, které se rozhodují kterým investicím a za jakých podmínek poskytnou financování.

První krok ke změně

První certifikovanou budovou v České republice bylo sídlo ČSOB v pražských Radlicích. Od té doby byly odhadem certifikovány stovky budov. Nejvíce budov zvolilo pro certifikaci britský systém BREEAM a americký LEED, méně pak český nástroj SBToolCZ. Kvůli zastoupení dalších zahraničních vlastníků se můžeme setkat i například s německým DGNB. Zároveň narůstá počet budov, které využívají americký systém WELL, který se zaměřuje na kvalitní vnitřní prostředí i způsob využívání prostor a často je implementován v kombinaci se systémem LEED. Jednotlivé systémy se mírně odlišují svým zaměřením. Obecně lze ke všem systémům říct, že budovu posuzují v několika oblastech, přičemž v každé oblasti je několik podrobně stanovených kritérií, v nichž budova sbírá body za jejich plnění. Volba konkrétního systému pak závisí na specifikách jednotlivých budov a na záměru vlastníků.

Narůstá počet budov, které využívají americký systém WELL, který se zaměřuje na kvalitní vnitřní prostředí i způsob využívání prostor.

Kdy certifikaci zvážit?

Certifikace má určitě význam při stavbě nové budovy a na trhu komerčních nemovitostí v České republice už se prakticky všechny novostavby certifikují. V loňském roce byla dokončena certifikace tří budov ve schématu LEED a přes 40 ve schématu BREEAM. Za zmínku určitě stojí kancelářské budovy Port 7 a Hagibor, které dosáhly nejvyšší úrovně, tedy Platinum v LEED. Stejně tak Nová Waltrovka a industriální budovy společností P3 a Panattoni, které získaly nejvyšší úroveň Outstanding udělovanou v systému BREEAM.

Velký význam má ale také certifikace budov v provozu. Prvním důvodem je vývoj certifikačních schémat, můžeme říct i zpřísňování jejich požadavků a také větší soulad s novou legislativou jako je například evropská Taxonomie. Budova, která získala před deseti lety při výstavbě LEED Gold už by jej pravděpodobně v současné době nezískala. Je tedy dobré posoudit a trhu dát najevo v jakém stavu se nachází teď. Druhým důvodem je dopad opatření, která se v rámci certifikace realizují za účelem zvýšení energetické účinnosti budovy a dalších zmíněných parametrů. Pro vlastníka a v důsledku pro nájemce to pak často znamená snížení provozních nákladů. Postupné zvyšování úrovně certifikace budovy za jejího života tak vnímáme jako známku profesionální a proaktivní správy a odbornosti při pronájmu nemovitosti. 

Velký význam má také certifikace budov v provozu.

Význam certifikací narůstá také kvůli požadavku na nefinanční reportování firem, které v evropském prostoru řídí direktiva CSRD. Firmy postupně podle své velikosti (počtu zaměstnanců, obratu, aktiv) budou muset reportovat kromě svých finančních výsledků i svůj nefinanční dopad a v rámci něho prokázat, že jejich činnost je udržitelná. K tomu budou potřebovat konkrétní data a jejich doložení. Mnoho firem pro toto dokazování používá právě informace získané v procesu certifikace.

V České republice se zatím výrazně více budov v provozu obrací na certifikační schéma BREEAM. Jen v loňském roce tuto certifikaci ve verzi V6 která platí tři roky získalo přes 150 kancelářských, retailových a industriálních budov, z toho přes 40 v druhé nejvyšší úrovni Excellent a budova Praga Studios dokonce v nejvyšší Outstanding.

Má certifikace i nějaká proti?

Certifikace mají i jisté a na trhu často diskutované nevýhody, z nichž největší je jejich kontrola a flexibilita. WELL má jako jediná po dokončení realizace projektu kontrolu některých parametrů na místě nezávislou stranou. Certifikační autorita, tedy firma zaštiťující konkrétní schéma, kontrolu provádí i v případě ostatních schémat. Kontrola však probíhá na dálku a výsledkem mohou být rozdílné kvality certifikovaných budov.

Především z pohledu trhu je pak důležité si pamatovat, že pokud budova necílila na nejvyšší stupně hodnocení, pak měla větší prostor si vybrat na která z kritérií bude cílit. Jinými slovy, mohla se například zaměřit na energetiku a opomenout komfort nájemníků včetně jim dostupných služeb. I zde ale funguje konkurence a my vidíme že se vybrané budovy snaží útočit na vyšší příčky hodnocení.

Jak na ni?

Certifikačním schématům se na trhu věnuje řada odborných firem. U těch zkušených vám certifikační odborník vysvětlí rozdíly mezi jednotlivými schématy, proces certifikace i nároky na spolupráci z vaší strany jakožto developera či vlastníka a spolupráci dalších firem které navrhují a řídí výstavbu. Důležité je vybraného certifikačního odborníka zahrnout co nejdříve v rámci přípravy výstavby a v dostatečném předstihu, v řádu měsíců až let před plánovaným získáním certifikace.

Důležité je vybraného certifikačního odborníka zahrnout co nejdříve v rámci přípravy výstavby a v dostatečném předstihu.

To platí jak pro certifikaci novostaveb, tak pro opětovnou certifikaci budov v provozu. Na počátku certifikačního vyhodnocení možností budovy certifikaci získat a stanovení cílené úrovně. Na základě toho stanoví certifikační odborník spolu s vlastníkem strategii dosažení této úrovně. V praxi to znamená například instalaci LED světel, nízkoemisního zdroje vytápění, energeticky efektivního chlazení, toalet s malým průtokem vody při splachování a dalších. Především, ale nejen, kvůli této fázi implementace je pak důležité plánovat na certifikaci dostatečný čas.

Článek připravila společnost Colliers.

Last modified: 31. 3. 2025