Vítězi Krkonoš

Třetí ročník na popularitě sílící soutěže Krkonošská cena za architekturu potvrdil vysokou kvalitu stavební kultury v regionu MAS Krkonoše.

Smyslem regionální architektonické soutěžní přehlídky je podnítit zájem samospráv a veřejnosti o kvalitní a udržitelnou architekturu, veřejný prostor a zásahy v krajině. Cílem je iniciace diskuse o kvalitní architektuře a jejím vzniku, a v neposlední míře identifikace kulturních hodnot v konkrétním území, které obýváme a vytváříme. Ocenění kvalitních realizací v regionu je důležité. Prezentují nejen práci architektů a krajinářů, ale
především zodpovědné investory a zadavatele, privátní i veřejné.

Hlavní cena

Hlavní ocenění Krkonošské ceny za architekturu 2024 bylo uděleno horské chatě Bučina v Malé Úpě, za jejímž návrhem stojí Ing. arch. Pavel Čermák z ADR. Zadáním klienta bylo vytvořit funkční, kompaktní objekt pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. Navržené tvarosloví kříže, jednak vychází z tradičního stavění v lokalitě Krkonošského národního parku, ale také jasně definuje průhledy do okolní krajiny, v našem případě na Sněžku nebo vrchol Lysečina. Objekt je navržen jako lehká jednopodlažní dřevostavba s obytným podkrovím, uložena na betonové základové desce, ta se v letním období nadnáší nad přilehlým terénem, naopak v zimně dorovná úroveň sněhové pokrývky. Porota ocenila právě tuto stavbu, která dle odborníků pasuje do Krkonoš, neruší, dům je drzý, ale zároveň skvěle sedí v prostoru. Experti pozitivně hodnotili zejména komprimovanost stavby, ochotu uskrovnit se a neuzurpovat nic, co domů nepatří.

Cena za práci s veřejným prostorem

Cenu za práci s veřejným prostorem si převzalo město Špindlerův Mlýn za revitalizaci městského parku v centru města, kterému dominuje pódium pro kulturní a společenské akce, sekundují pak netradiční sedací prvky připomínající balvany, lavičky, odpadkové koše, fotopoint i nový výchozí bod připravované vyhlídkové stezky kolem města. Revitalizace veřejného prostoru ve Špindlerově Mlýně představuje ambiciózní projekt, jehož cílem je prohloubit zážitek návštěvníků a obohatit prostředí o nové atraktivní cíle. Vize se zaměřuje na zlepšení celkového dojmu z veřejného prostoru, sjednocení mobiliáře a instalaci funkčních prvků, které se harmonicky začlení do okolní přírody. Klademe důraz na nadčasovost a kvalitu, abychom zajistili, že nový mobiliář bude sloužit dlouhodobě a stane se tak nedílnou součástí městského prostoru. Pod návrhem je podepsáno architektonické studio Archibase, autorkou balvanů z vysokohodnotného pohledového betonu je designérka Júlia Fruzsina Fülöp.

Speciální počin za péči o vodu v krajině

Jako speciální počin za péči o vodu v krajině byly oceněny mokřady Správy KRNAP. Mokřady jsou unikátní ekosystémy. Ty krkonošské jsou obzvláště cenné. Věděli jste, že se v současné době slaví Světový den mokřadů? A to jako připomenutí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech z 2. února 1971. Cílem místních je krkonošské mokřady aktivně obnovovat a pečovat o jejich podstatu. Ze všech revitalizovaných ploch bylo vybráno deset, na kterých je nastavené dlouhodobé sledování změn vegetace, hladiny podzemní vody, pH a teploty. Zachování nebo obnova přirozeného režimu mokřadních stanovišť je jedním z cílů, které si Správa Krkonošského národního parku vytyčila v rámci Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo. „Už v minulých letech jsme vyzývali, aby byly kromě staveb a revitalizací veřejných prostor nominovány také krajinné zásahy, což se letos, při 3. ročníku Krkonošské ceny za architekturu, podařilo a my jsme za to moc rádi,“ popsal za pořadatele ceny Ing. arch. Josef Smutný.

Už v minulých letech jsme vyzývali, aby byly kromě staveb a revitalizací veřejných prostor nominovány také krajinné zásahy, což se letos, při 3. ročníku Krkonošské ceny za architekturu, podařilo a my jsme za to moc rádi.

Cena veřejnosti

Poprvé byla při třetím ročníku Krkonošské ceny za architekturu do hlasování zapojena také široká veřejnost. Ta hlasovala deset dní před finálovým večerem online a v den finále i na místě, v rudnickém pivovaru Kluge. Cenu veřejnosti z online hlasování získal multifunkční objekt Papírna v Černém Dole, jako nejlepší stavbu vyhodnotili přítomní, stejně jako i odborníci, horskou chatu Bučina.

Last modified: 15. 3. 2025