Palác Hybernia

,

Revitalizace kulturní památky a výzvy spojené s architekturou.
V centru Prahy se chystá jedna z nejambicióznějších rekonstrukcí posledních let. Bývalý Hybernský klášter, monumentální budova na rohu ulic Na Příkopě a náměstí Republiky, se připravuje na svou velkolepou proměnu.

V čele tohoto náročného projektu stojí Michal Kořínek, zkušený projektový ředitel. V našem rozhovoru odhaluje plány na přeměnu historické památky v moderní obchodní centrum, které má ambici stát se novou ikonou pražského retailu. Od složitých jednání s památkáři až po technické výzvy rekonstrukce. Nahlédněte s námi do zákulisí projektu, který má potenciál se výrazně zapsat do mapy pražského retailu.

Pojďme na začátek přiblížit projekt rekonstrukce bývalého Hybernského kláštera…

Jedná se o rozsáhlý projekt na pražském high street, konkrétně na rohu ulic Na Příkopě a náměstí Republiky. Budova bývalého kláštera irských františkánů, tzv. Hybernů, má bohatou historii. Po zrušení kláštera Josefem II. sloužila různým účelům, naposledy jako úřední budova. Naším cílem je vrátit jí důstojnost a otevřít ji veřejnosti.

Jaké jsou hlavní body rekonstrukce?

Zásadní je pro nás otevření budovy veřejnosti a konverze celé budovy na účel, který zajistí prostor pro citlivou rekonstrukci a dostavbu včetně následujícího udržitelného provozu. S ohledem na polohu a velikost budovy jsme se rozhodli pro konverzi na obchodní dům středně luxusního segmentu. Správnost tohoto rozhodnutí se nám potvrdila až nyní při uvádění projektu na trh, kdy vidíme extrémní zájem nadnárodních společností, které projekt vnímají jako první možnost pro otevření flag ship store v Praze. Nejviditelnější změnou exteriéru budovy je snížení parapetů stávajících oken v parteru na úroveň chodníku a tím vytvoření zhruba čtyřmetrových bezrámových výkladců. Toto vložení současné architektonické vrstvy do památkově chráněné fasády se skvěle osvědčilo na sousedním projektu rekonstrukce budovy Hybernská 1, která byla oceněna Stavbou roku 2021. Dalším významným prvkem celé rekonstrukce je dostavba čtvrtého křídla s komunikačním jádrem a eskalátory, kde se v hmotě budovy navracíme k barokní podobě budovy. Dříve existující severní křídlo při fasádě Divadla Hybernia nyní nahrazujeme moderním novotvarem. Pod dvorem vytvoříme tři podzemní podlaží pro technické zázemí a obchodní plochy.

Je zřejmé, že tak exponovaný objekt bude pod přísným drobnohledem památkářů. Jak tato jednání o obnově postupovala?

Byla to výzva, ale nakonec jsme dospěli ke společnému porozumění. Národní památkový ústav zpočátku nesouhlasil s obchodní funkcí budovy, ale po důkladném zvážení našich argumentů změnil názor a bez připomínek souhlasil s finální podobou projektu. Navíc nás památková péče na základě úspěšné rekonstrukce sousední budovy Hybernská 1 chápe jako seriózní partnery.

Jaké tedy bude finální využití budovy po rekonstrukci?

Cílíme jednoznačně na prémiový retail. Aktuálně jednáme s potenciálními nájemci, kteří by mohli obsadit většinu nebo dokonce celou budovu. Základní doba nájmu je v našem případě patnáct let, ale někteří zájemci o pronájem objektu požadují i delší období.

Jak je projekt financován a kdo ho vlastní?

Investorem je společnost ECO-INVESTMENT podnikatele a filantropa Milana Fiĺa, který má k tomuto místu osobní vztah. Vlastní ho společnost Hybernia a.s., která provozuje sousední Divadlo Hybernia. Cílem majitele není projekt po dokončení prodat, ale naopak dlouhodobě vlastnit a rozvíjet.

Kdy plánujete zahájení a dokončení rekonstrukce?

Rádi bychom ještě letos začali se záchranným archeologickým výzkumem. Celková doba rekonstrukce je odhadována na tři roky.

Co považujete za největší výzvu projektu?

Z pohledu technického to jednoznačně bude vykopání dvora do hloubky zhruba patnácti metrů, podchytávání stávající nosných zdí budovy, odvoz materiálu a související logistika v centru Prahy. Také sladění požadavků památkové péče, investora a budoucích nájemců bude vyžadovat hodně úsilí a diplomacie.

Jak vnímáte tento projekt v kontextu vaší kariéry?

Je to pro mě nesmírná výzva a příležitost. Mám bohaté zkušenosti z různých developerských projektů, ale tohle je opravdu výjimečné. Jsme odhodláni vytvořit něco skvělého a západního standardu, a přitom citlivě pracovat s historickou budovou. Věříme také, že citlivým přístupem k rekonstrukci vytvoříme všeobecnou důvěru v investory, jejichž snahou je adaptovat kulturně hodnotné stavby na tržní prostředí.

Michal Kořínek je zkušený manažer a ředitel realitních projektů, který v současnosti působí jako vedoucí oddělení nemovitostí a rozvoje ve společnosti ECO-INVESTMENT, a.s. Má více než 15 let praxe v oblasti projektového managementu a technického poradenství, zaměřeného na velké investiční projekty v nemovitostech, energetice a technologickém sektoru. V minulosti spolupracoval s globální konzultační společností Mott MacDonald a českým developerem PPF Real Estate, kde řídil projekty s rozpočtem přesahujícím 40 milionů EUR. Je odborníkem na PPP projekty, M&A, a technické i finanční due diligence. Aktivně spolupracuje s Českým vysokým učením technickým v Praze, kde se věnuje výzkumu a výuce v oblastech řízení projektů, dodavatelských řetězců a modelování životního cyklu staveb. Michal byl rovněž poradcem pro banky a investory při financování energetických projektů a projektů výstavby.

ECO-INVESTMENT, a.s. je soukromá investiční a holdingová společnost se sídlem v Praze. Společnost má transparentní majetkovou strukturu a reputaci na trhu. Byla založena v roce 1996 a má za sebou více než 20 let úspěšného působení na trhu. Investuje převážně na Slovensku a v České republice, ale i v krajinách bývalé Jugoslávie. Portfolio ECO-INVESTMENT, a.s. zahrnuje investice v papírenském, obalovém, potravinářském průmyslu, energetice, nemovitostech a službách. Erudovaný senior tým manažerů je schopen provádět komplexní transakce a sestavovat zkušené vedení, které dokáže úspěšně řídit byznys po akvizici. ECO-INVESTMENT, a.s. preferuje investice do zralých podniků s konzervativními, ale stabilními příjmy z dividend.

Hybernská

Z historie lokality

První písemné zmínky o této části prahy pochází z roku 1354, kdy zde Karel IV. po založení nového města umístil konvent milánských benediktinů ambroziánského ritu s kostelem sv. Ambrože. Kostel zanikl v průběhu husitských válek po jeho obsazení husity a následném rozebrání na stavební kámen. Na troskách kláštera a sousední měšťanské zástavby vznikla mezi lety 1641 až 1654 novostavba konventních budov kláštera Irských Krantiškánů (Hybernů) s Kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie.  Barokní konvent vznikal jako kompletní barokní novostavba dokončená v roce 1654. Stavba vznikla podle projektu Carla Luraga a patřila mezi nejvýznamnější duchovní areály barokní Prahy.

Po výrazném poškození paláce při pruském útoku 1757, z něhož se údajně zachovaly jen holé zdi, došlo k nákladné rekonstrukci objektu. Po zrušení kláštera císařem Josefem II. v roce 1785 sloužil objekt jako kasárna. Mělo dojít k velké rekonstrukci, ale zřejmě nedostatek finančních prostředků způsobil, že k adaptaci pro armádu nakonec nedošlo. Jako další zájemce se přihlásila roku 1792 státní bankální správa, aby zde umístila celnici. O klášter současně projevil zájem i Jan František, hrabě Sweerts- Sporck, majitel sousedního domu. V dražbě̌ roku 1793 také celý areál získal, patrně̌ s úmyslem vybudovat na místě bývalého kostela divadlo. Sporckovi dědici však areál brzy (1803) prodali bankální společnosti, která po úvahách o novostavbě̌, přistoupila k lacinější přestavbě̌. Návrhy rýsoval, kromě̌ Josefa Zobela, i prof. Jiří Fischer a roku 1806 také vídeňský dvorní architekt Louis Montoyer. Stavební práce však byly nakonec zadány v roce 1808 Josefu Zobelovi, kterému při stavbě̌ pomáhal syn Jan. Hrubá stavba všech budov byla dokončena v roce 1811, ale vybavování se protáhlo o další dva roky. Rekonstrukce změnila umístění oken a také vnitřní dispozici. V pozdější době̌ nedošlo k žádným význačnějším stavebním změnám až do současnosti. Dnešní podoba stavebního komplexu je výsledkem právě přestavby z let 1808-1811.

Areál sestává z bývalého kostela Neposkvrněného početí Panny Marie (Dnešní Divadlo Hybernia), bývalé konventní budovy (připravovaný Palác Hybernia) a bývalé spojovací chodby mezi domem hraběte Františka A. Šporka a konventem s oratorií františkánského kostela (dnešní kancelářská budova Hybernská 1).

Komentář Jana Kotrbáčka
CUSHMAN & WAKEFIELD, International Partner, Head of Retail Agency CEE

Projekt Paláce Hybernia je jedinečný svým rohovým umístěním a dispozici s délkou fasády do třech stran o celkové délce 150 metrů. Palác se nachází v samém centru dynamického rozvoje pražské high street, zejména v severovýchodní části ulice Na Příkopě, kde vznikají i další prestižní projekty revitalizací jako 100 Yards, Náměstí Republiky 7, Trinity Palác, a nové developmenty jako je Masaryčka a dříve i Florentinum či Palladium. Palác Hybernia leží na křižovatce Náměstí Republiky, ulice Na Příkopě a Celetné, přímo proti Obecnímu domu, na začátku slavné královské cesty, jedním z nejnavštěvovanějších míst v Praze, s roční návštěvností přes 36 milionů lidí. Ta je velmi atraktivní pro maloobchodní značky, které hledají prestižní adresu v centru města. Tato lokalita se stává novým středobodem, propojující Staré a Nové město Pražské. A stejně tak i Palác Hybernia propojuje historii se současností. Palác Hybernia přinese na trh špičkové, moderní prostory s historickým duchem, které v Praze zatím nemají obdoby, a nastaví nový standard pro maloobchodní prostředí. Revitalizace tohoto projektu, bude velice významným katalyzátorem proměny celého okolního prostředí, vytvoření nové pěší zóny, a atraktivní veřejné plochy v nebližším okolí. Již dnes je zřejmé, že o projekt mají zájem přední světové retailové společnosti, takže se můžeme těšit na velice zajímavý projekt, který opět přinese na trh další zpestření nabídky.

Last modified: 29. 11. 2024