Od ambiciózní Vltavské filharmonie přes modernizaci hlavního nádraží až po revitalizaci Rohanského a Libeňského ostrova – aplikace shromažďuje na jednom místě stovky projektů různého rozsahu a významu. Uživatelé zde najdou jak velké infrastrukturní stavby a developerské projekty, tak i menší lokální změny, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu života v jednotlivých čtvrtích.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo zprovoznit tuto aplikaci, na které jsme poslední roky na IPR pracovali,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč. „Slibujeme si od ní, že usnadní všem Pražanům orientaci v tom, co se děje či může dít v okolí jejich bydliště, ve čtvrti, kam se třeba stěhují nebo ve které se často pohybují.“ Podle Boháče je důležité, že aplikace nezobrazuje pouze mediálně známé velké projekty, ale i zdánlivě menší zásahy do městské infrastruktury, jako jsou například prodloužení tramvajových tratí, nové pěší lávky nebo průchody.
Uživatelsky přívětivé rozhraní aplikace umožňuje několik způsobů vyhledávání projektů. Zájemci mohou procházet záměry přímo na interaktivní mapě, vyhledávat podle konkrétních lokalit nebo názvů projektů. K dispozici je také možnost filtrování podle fáze realizace či městských částí. Každý projekt má svou detailní kartu obsahující základní informace, přesné umístění, obrazovou dokumentaci a stručný popis. Veškeré údaje v databázi pocházejí přímo od investorů a projektantů nebo z veřejně dostupných zdrojů.
Mezi nejvýznamnější projekty prezentované v aplikaci patří kromě již zmíněné Vltavské filharmonie také dokončení Městského okruhu, projekt 4. Kvadrantu, revitalizace Florence (Florenc 21), modernizace hlavního nádraží známá jako Nový Hlavák, výstavba vlakové trati Bubny – Výstaviště, vytvoření Hradebního korza, proměna Rohanského a Libeňského ostrova, nový dopravní terminál na Smíchově a územní studie lokality Nové Dvory.
Aplikace však není jen statickým nástrojem. Jak vysvětluje Štěpán Bärtl, vedoucí Centra architektury a městského plánování: „Tým CAMPu se nyní stará o to, aby v aplikaci byly všechny projekty aktuální a je tedy garantem veškerého obsahu. Ve druhé fázi chceme vyzvat všechny občany a investory, aby nám pomohli aplikaci spoluvytvářet a skrze připravovaný nástroj doplňovali, co se v jejich okolí plánuje.“ Už nyní mohou uživatelé pomocí integrovaného formuláře upozornit na neaktuální či chybějící informace.
Portál „Praha zítra?“ si neklade za cíl jednotlivé projekty hodnotit či posuzovat – jeho hlavním posláním je systematicky shromažďovat a prezentovat základní informace o územním rozvoji hlavního města. Tím se stává neocenitelným nástrojem nejen pro obyvatele Prahy, ale i pro odborníky, investory a všechny, kteří se zajímají o budoucí podobu metropole.
Více informací najdete na www.praha.camp/praha-zitra.
Last modified: 6. 1. 2025