Betonová elegance v Meribelu 

Rekonstrukce prostoru několika hotelových pokojů v savojských Alpách přináší netradiční pohled na vysokohorské bydlení. Namísto zažitého rustikálního přístupu zde dominuje odkrytý původní beton, ocel a velkoformátové prosklení. Za návrhem stojí pražské studio Schindler Seko architekti. 

V lyžařském středisku Meribel vznikl přestavbou části bývalého hotelu ze 70. letapartmán, který se vymyká běžným konvencím horského bydlení. Původní prefabrikovaná stavba prošla radikální proměnou interiéru, při níž došlo k odstranění všech nenosných příček a vytvoření otevřeného prostoru. 

Propojením šesti hotelových pokojů do téměř plynulého prostoru umožnilo vytvoření panoramatických výhledů do údolí i na všechny zasněžené vrcholky okolních hor. Prostup světla skrze apartmán v průběhu dne byl dosažen díky odstranění všech nekonstrukčních výplní a příček. 

Materiálové řešení pracuje s třemi základními prvky – transparentně ošetřeným betonem, červeně natřenou ocelí a dřevěnou dubovou podlahou. Ocelové konstrukce získaly výrazný nátěr v barvě savojského kříže, který se stal charakteristickým prvkem interiéru. Původní betonové konstrukce zůstaly přiznané včetně stop po bednění a technologických nedokonalostí. 

Dispoziční řešení sleduje logiku od společného  k soukromému prostoru. Za vstupní halou následuje hlavní obytný prostor, který je rozdělen do čtyř funkčních zón – vaření, jídelna, posezení a odpočinek.

Ve východní části jsou situovány tři ložnice, oddělené filtrem koupelen a sociálního zázemí. Barevnost interiéru přechází od výraznějších tónů společenské části k tlumenějším odstínům v soukromé zóně. 

V doplňkových prostorách jako jsou chodby, WC a koupelny byl zvolen monochromatický přístup – keramické obklady, dlažby i kompozitní materiály jsou sladěny do jednotného odstínu. Technické detaily jako spoje ocelových konstrukcí nebo opravy betonových ploch byly řešeny s důrazem na obyčejnost a funkčnost. 

Projekt ukazuje jeden z možných přístupů k rekonstrukci prefabrikovaných horských staveb ze 70. let. Namísto skrývání původní konstrukce ji autoři začlenili do nového konceptu a doplnili současnými prvky. Výsledkem je prostor, který kombinuje industriální charakter původní stavby s moderními požadavky na bydlení v horském prostředí. 

Realizace dokazuje, že i v prostředí alpské architektury, tradičně spojované s lokálními historickými prvky, může vzniknout kvalitní interiér založený na zcela odlišných principech. Otevřený půdorys, velké prosklené plochy a přiznané konstrukční materiály vytvářejí současný prostor respektující původní architekturu budovy.

Schindler Seko architekti 

Architektonické studio Schindler Seko architekti založil v lednu 2012 německo-český architektonický tandem Jan Schindler a Ludvík Seko. Navázali tak na třináctiletou autorskou spolupráci v rámci ateliéru 4A architekti, jež spoluzakládali. Během tohoto období se oba autorsky podíleli na mnoha zajímavých projektech rezidenčních a kancelářských objektů, stejně jako obchodních a hotelových center, a to nejen v rámci České republiky, ale i v zemích Evropské unie. 

Autoři projektu: 

Ing. arch. Jan Schindler 
Ing. arch. Eva Vaňáčová Železná 
Ing. arch. Ludvík Seko 

Last modified: 9. 1. 2025