Vila Silenta spojuje historii se současností 

Vila Silenta na pražských Hřebenkách, postavená v roce 1912 podle návrhu architekta Františka Kavalíra, prošla kompletní rekonstrukcí pod vedením developerské společnosti SOLO Praha. Projekt transformoval historický objekt v moderní rezidenci při zachování původní architektury. 

Významný architekt a jeho dílo 

Vila je dílem architekta Františka Kavalíra, významného žáka Jana Kotěry a současníka Josefa Gočára. Kavalír patřil k představitelům pozdní secese a meziválečného funkcionalismu. Jeho charakteristickým prvkem je využití technologie sgrafiti z renesančního období. „Naše sgrafiti jsou identické s těmi z roku 1912,“ vysvětluje Eva Raiserová. “ Do horní vrstvy omítky se proškrábají ornamenty až na vrstvu spodní, která má odlišnou barvu. Jedná se o složitý a časově náročný proces, kdy se veškeré práce provádějí ručně – v tomto případě dva řemeslníci pracovali na sgrafiti celé dva měsíce. 

Historická lokalita  

Vila se nachází v prestižní čtvrti Hřebenky, která má bohatou historii sahající do konce 19. století. Původně viničná oblast se tehdy začala proměňovat v exkluzivní rezidenční čtvrť. V bezprostředním okolí vily stojí několik architektonických skvostů, včetně Schieszelovy vily z roku 1912, kde se scházely významné osobnosti První republiky včetně prezidenta T. G. Masaryka, Bohuslava Martinů či bratří Čapků. Sousední funkcionalistická vila architekta Josefa Kotase a Vila Gustava Šebora od Jacquesa Groaga, spolupracovníka slavného Adolfa Loose, dokreslují výjimečnost této lokality. 

Rekonstrukce  

Renovace zahrnovala rozsáhlou přestavbu celého objektu. „První tři měsíce probíhaly intenzivní demoliční práce. Kromě odstranění všech omítek jsme museli vybourat původní podlahy, stropy a některé nosné zdi. V průběhu této fáze byl interiér natolik otevřený, že bylo možné vidět z přízemí až na půdu,“ popisuje David Raiser. Zajímavým prvkem je citlivá obnova původních špaletových oken, která byla nahrazena přesnými replikami s přidaným izolačním dvojsklem. Při průzkumu původních oken bylo objeveno několik historických vrstev nátěrů, včetně tmavého modrozeleného odstínu. Tento historický nález inspiroval výběr současné petrolejové barvy, která byla speciálně namíchána tak, aby zapadala do celkového konceptu renovace. 

Technické řešení  

Objekt byl vybaven moderními technologiemi včetně kanálové klimatizace integrované do stropních konstrukcí. „Jelikož všechny obytné místnosti jsou v domě orientované na jih, bylo nutné dům vybavit klimatizací,“ vysvětluje David Raiser. 

Materiály a vybavení  

„U nás nenajdete mramor ani zlaté kohoutky, ale najdete nejkvalitnější materiály a ty nejlepší značky na trhu,“ charakterizuje Eva Raiserová koncept interiéru. Interiér využívá výjimečné přírodní materiály, jako je brazilský quartzit s jedinečnou kresbou pro kuchyňský ostrůvek nebo speciální merrazo na schodiště z Portugalska. Tento materiál kombinuje to nejlepší z přírodního kamene – je tvrdší, méně nasákavý a odolnější vůči chemikáliím. Vybavení pochází od prestižních značek jako Rolf Benz, Brokis nebo Gessi. 

Nemovitost nabízí užitnou plochu přes 320 metrů čtverečních rozloženou do tří nadzemních podlaží a suterénu, součástí je také zahrada o velikosti 379 m². „Je to dům s charakterem a názorem, nadčasový, ale nepřizpůsobený aktuální módní vlně,“ shrnuje David Raiser. Vila Silenta představuje unikátní příklad transformace historické budovy pro současné standardy bydlení při zachování původních architektonických hodnot a genia loci výjimečné pražské lokality. 

Last modified: 8. 1. 2025